„Zniknij z moich oczu” Krystyna Januszewska

„Zniknij z moich oczu” Krystyny Januszewskej to książka o wewnętrznej, ale też dosłownej podróży głównej bohaterki, poprzez którą Joanna Malicka uświadamia sobie, że jest nieszczęśliwa.

Fabuła książki skupia się przede wszystkim na Joannie, która samotnie wyrusza w podróż po chorego syna. Nie informując nikogo, wręcz w tajemnicy przed mężem, wsiada do starego samochodu, by dotrzeć do Włoch. Na miejscu nie ma syna, jest ktoś inny. Przypadkowe spotkanie, wspólna jazda samochodem, długie i szczere rozmowy o życiu i o rodzinie budzą w Joannie pewne wątpliwości. Kobieta już od lat boryka się z małżeńskimi problemami. Mimo że z wykształcenia jest psychologiem, tak jak i jej mąż to ona sama oraz co później widać jej najbliżsi mieli problemy takie jak depresja czy załamanie nerwowe. Z pozoru rodzina idealna, a w rzeczywistości stłuczona ramka ze zdjęciem. 

Przyznaję, że biorąc do ręki „Zniknij z moich oczu” myślałam, że będzie to bardziej kryminał. Okazało się jednak, że jest to gruba obyczajówka o życiu, a dokładniej o rodzinie. To bardzo emocjonalna książka, bo bohaterowie przeżywają strach, smutek, żal, złość, ale także miłość i szczęście. Pani Krystyna napisała nostalgiczną opowieść o ludziach, którzy są nieszczęśliwi i zastanawiają się, co by było, gdyby. Przez lata udają przed sobą i przed innymi, że jest dobrze. W codzienności i dopasowaniu się do drugiej osoby zapominają o sobie. Już dawno zrezygnowali ze swoich planów, marzeń i ambicji. Dlaczego? Wydaje mi się, że przez strach, że popsują to, co mają tu i teraz. Niestety w niektórych przypadkach takie postępowanie jest destrukcyjne. Cieszę się, że autorka na przykładzie Ewy pokazała, że warto zaryzykować i się przekonać. Dzięki temu starsza z sióstr koniec końców osiągnęła szczęście. 

Książkę czytało się dobrze, pod koniec nawet bardzo szybko, jednak były takie momenty, gdzie długie opisy mnie nużyły. „Zniknij z moich oczu” to dobra pozycja dla miłośników książek obyczajowych, dlatego właśnie im polecam ten tytułu. Życie rodziny Malickich z pewnością ich zaintryguje.

Dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka za otrzymany egzemplarz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *