„Wyszedł z domu i nie wrócił” Iwona Mejza

Bardzo mile jestem zaskoczona książką pani Iwony Mejzy. „Wyszedł z domu i nie wrócił” to przyjemny kryminał z zagadkowym wątkiem kryminalnym.

Krew nie leje się strumieniami, co zresztą mi się spodobało, a wątek kryminalny toczy się wokół znalezionych dwóch nieboszczyków w jednym z cmentarnych grobowców. Ów grobowiec od lat miał być pusty. Do kogo zatem należą znalezione ciała? Dlaczego ktoś zaczął się interesować kryptą? Tego dowiedzieć się musi ekipa komisarza Ożegalskiego, który jako fan kryminałów, prowadząc sprawę „dzikich lokatorów” grobowca, czuje się jak bohater swoich książek. 

Podczas lektury urzekł mnie klimat historii, a także jej bohaterowie. Spodobała mi się kreacja, zarówno policjantów, jak i brygady staruszków. Miłą odmianą był fakt, że prawie wszystkie postacie to osoby starsze i to grubo po pięćdziesiątce. Komisarz wraz ze swoją ekipą to swojskie chłopaki. Tylko dzięki swojej pracy i dedukcji rozwiązują sprawę grobowca. W trakcie czytania przypominał mi się film „Ostatnia akcja” z legendami polskiego kina i nie chodzi tu o fabułę, ale o nastrój i aurę, która panowała w książce na ulicach Oświęcimia. 

Autorce udało się bardzo ciekawie poprowadzić kilka punktów widzenia, choć z początku wprowadziło to trochę zamęt, to z biegiem czasu wszystko ułożyło się w całość. Mamy tu perspektywę widzianą oczami policjantów oraz starszych panów, którzy spotykają się na męskie wieczory, a przez to, czym się zajmują, wplątani są w sprawę. Śledztwo rozwija się stopniowo, co pogłębia narastającą ciekawość. To też dla mnie jest duży plus. Choć pod koniec książki można już się domyślić, co się stało ponad 20 lat temu, to i tak proces dochodzenia do prawdy był bardzo przyjemny. To tak jakbyśmy brali czynny udział w śledztwie.

Kryminał to jeden z moich ulubionych gatunków i choć „Wyszedł z domu i nie wrócił” nie jest rasową kryminalną pozycją, to i tak bardzo mi się spodobał. To idealna książka do przeczytania w jeden wieczór. Lekka, przyjemna i owianą zagadkową tajemnicą. Polecam.

Dziękuję @wydawnictwo_oficynka za egzemplarz.

#wyszedłzdomuiniewrócił #iwonamejza#wydawnictwooficynka #kryminał #grób #czytamkryminały #czytampolskichautorów #zagadka #cmentarz #book

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *