„Siła kobiet” Barbara Wysoczańska

Cóż mogę powiedzieć o „Sile kobiet” Barbary Wysoczańskiej? Otóż to przepiękna i poruszająca opowieść o na pozór idealnym życiu kobiet. 

Pani Barbara stworzyła opowieść, która porywa od pierwszych stron. To plastyczna historia osadzona w międzywojennej Polsce, gdzie z każdej strony wypływa ówczesna nuta. Nie trzeba zamykać oczu, by wyobrazić sobie eleganckich panów i wytworne damy, a także otaczającą ich szarość ubogich ludzi. Aura i nastroje bohaterów obecne są na każdym kroku, dlatego wszystko wydaje się takie rzeczywiste. Z łatwością można zobaczyć międzywojenne życie ich oczami i poczuć to, co czują. Ból, strach, wzgardzenie, bunt i miłość emanują ze stron książki. Rozalia, Zuzanna i Adrianna w pewnym momencie jednak odnalazły siłę i odwagę, by zawalczyć o siebie. 

Głównymi bohaterkami są właśnie trzy młode kobiety. Pierwsza to Rozalia — piękna i bogata żona szanowanego polityka. Drugą z nich jest Zuzanna — kobieta z dzieckiem, która jest na utrzymaniu swojego kochanka. Natomiast ostatnia to Adrianna, której rodzina ustaliła już, jak będzie wyglądać jej życie, nie pytając jej o zdanie. Wszystkie trzy niewiasty łączy jeden mężczyzna Ignacy Lubowidzki, który jak mówi ludowe przysłowie „modli się pod figurą, a diabła ma za skórą”.

Nie zdradzając fabuły, muszę powiedzieć, że bohaterki, nie tylko te główne, ale także poboczne miały wielką siłę i odwagę. Trudno sobie teraz wyobrazić czasy, w których kobieta była tylko bierną ozdobą, dodatkiem do męża i tą, która musi urodzić dziecko. Wszystko sprowadzało się do odgrywania konkretnej roli. Kobiety z nizin miały jeszcze gorzej, często były wykorzystywane i upokarzane. Brak możliwości samodecydowania o sobie, zatracenie i walka kobiet o godne i wolne życie to tematy poruszane przez autorkę. „Siła kobiet” to jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w tym roku.

Piękna historia z mocnymi uczuciami, która chwyta za serce. A wszystko ubrane w piękne słowa i napisane niesamowitym piórem. Polecam.

Dziękuję @wydawnictwofilia za otrzymany egzemplarz.

#siłakobiet #barbarawysoczańska #wydawnictwofilia #czytampolskichautorów #siła #odwaga #kobieta #wolność #polska #dwudziestoleciemiędzywojenne #kobietazklasa #books

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *