„Raje utracone” Éric-Emmanuel Schmitt

Spokojna i płynna tak mogę określić książkę Érica-Emmanuela Schmitta „Raje utracone”. Czytanie tej pozycji to czysta przyjemność, ponieważ nie potrzeba tu żadnego główkowania, dociekania czy czekania na rozwój wydarzeń. Historia głównego bohatera jest ubrana w proste zdania, które idealnie obrazują opisywane sytuacje, dlatego czytanie tego grubego tomu nikomu nie powinno sprawić problemu. Dawno nie czytałam tak łatwej, ale też ciekawej i nostalgicznej książki. 

„Raje utracone” to pierwsza część przygód Noama, który jest synem wodza wioski. Wskutek pewnego zdarzenia mężczyzna staje się nieśmiertelny. Noama poznajemy w czasach współczesnych, w których przypomina sobie swoje pierwsze życie. Były to czasy, w których ludzie żyli w zgodzie z naturą. Historycznie można, by powiedzieć, że to czasy wielkiego potopu, ponieważ w tej historii to Noam, a nie Noe buduje łodzie, by uratować swoją wioskę. W ogóle sporo tu mamy ciekawych anegdot do dobrze nam znanych opowieści, głównie tych religijnych.

Książka skupia się nie tylko na historii Noama, ale również na jego emocjach. Mamy tu chyba wszystkie najpopularniejsze ludzkie uczucia.  Główni bohaterowie na różnych etapach swojego życia czują radość, złość, miłość, zazdrość, szczęście, ból i smutek. Najlepiej to widać na relacji syn-ojciec-Nura. Dzięki tej dwójce Noam poczuł i zrozumiał naprawdę dużo. Noam w swojej opowieści zwraca nam także uwagę na to, jak zmienił się otaczający nas świat, głównie natura i nasz stosunek do niej.

Książka poprzez swoją prostotę i tematyka pierwotnego, ludzkiego życia bardzo mnie wciągnęła, dlatego już zabieram się za drugi tom. Dobrą robotę zrobiło zakończenie, ponieważ nie wiemy, co działo się i co będzie się dziać z głównymi bohaterami z wyspy. Polecam. To świetna książka na długie jesienne wieczory.

Za otrzymany egzemplarz dziękuję @znak_literanova

#rajeutracone#ericemmanuelschmitt #wydawnictwoznak #literanova #książka #raj #history #anegdoty #życie #ludzie #natura #przyroda #równowaga #nieśmiertelność #wieczność #życiepożyciu #noe #jezioro #morze #ocalenie #kłamstwa #prawda #rodzina #wspólnota #recenzja #czytamwszędzie #literaturapiękna #podróżprzezczas #czas #time

Komentarze

Jedna odpowiedź do „„Raje utracone” Éric-Emmanuel Schmitt”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *