„Przemilczane” Monika Neumann

Książka „Przemilczane” Moniki Neumann nawiązuje do czasów drugiej wojny światowej. 

Autorka zaskoczyła mnie tą historią. Nie przypuszczałam, że opowieść okaże się tak mocna i poruszająca. To tylko 150 krótkich stron, które wzbudziły we mnie różne emocje. Począwszy od nadziei przez niedowierzanie, zaskoczenie a na końcu przerażenie i współczucie. Książka pani Moniki niby jest prosta, ale dialogi w języku niemieckim oraz w śląskiej gwarze mogą być dla niektórych utrudnieniem. Mnie jednak spodobał się ten zabieg, ponieważ nadał książce niepowtarzalny klimat i charakter. Dzięki temu bez trudu można wyobrazić sobie tamtejszą ludność oraz jej otoczenie.  

Akcja tej historii rozgrywa się w małej wsi położonej gdzieś na Śląsku, gdzie młodzi chłopcy i ich rodziny z obawą i strachem w oczach oczekują na wezwanie dorastających mężczyzn do walki w niemieckiej armii. W miejsce chłopców III Rzesza przesyła  młodziutkie dziewczyny, które mają swoją pracą pomagać na roli oraz w gospodarstwie. 

Głównymi bohaterami opowieści są młody Fyrtacka oraz Annamarie przysłana do pomocy rodzinie Fyrtacki. Oboje są młodzi i nieświadomi niektórych rzeczy, jednak już niebawem przyjdzie im zderzyć się z przykrą rzeczywistością. Niestety żyli w ciężkich czasach, gdzie wojna, strach, ból i rozgoryczenie potrafią w ludziach rozbudzić najgorsze emocje, a plotki i domysły okazują się bolesne i często tragiczne w skutkach.

To bowiem co wydarzyło się na tej wsi, było czymś naprawdę niewyobrażalnym i niestety strasznym. 

Ostatnio trafiam na niesamowite książki, których akcja dzieje się podczas II wojny światowej. Tak też było w tym przypadku, dlatego bez zastanowienia mogę polecić „Przemilczane” Moniki Neumann. Ta pozycja z pewnością zaskoczy wam zakończeniem i emocjami.

Dziękuję wydawnictwu @progres Silesia za otrzymany egzemplarz.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *