„Podróż przez czas” Eric-Emmanuel Schmitt

Drugi tom z cyklu “Podróż przez czas” Erica-Emmanuela Schmitta już za mną. W “Bramie do nieba” powraca do nas Noam, który jak się okazuje oprócz tego, że jest nieśmiertelny, gdyż się nie starzeje, potrafi także wrócić do życia. Tę część muszę podzielić na dwie, ponieważ pierwsza część drugiego tomu bardziej mi się podobała. Druga odrzuciła mnie poprzez Nurę. Jej zachowanie, po tym, jak się odnalazła, było dla mnie za ciężkie. 

Cieszyłam się, że Noam znalazł Nurę. Powtórne spotkanie dawnych kochanków było darem do Noama. W końcu chłopak osiągnął szczęście, które nie trwało jednak zbyt długo. Mężczyzna znowu zmuszony był wyruszyć w podróż, by odzyskać ukochaną. Podczas wędrówki poznaje jeszcze bardziej samego siebie, doskonali swoje umiejętności oraz uczy się zupełnie nowych rzeczy. Na jego drodze stają ludzie, którzy na pewien sposób go kształtują. I to wszystko było dla mnie ok. Jednak w momencie, gdy Noam odnalazł Nurę, która okazuje na powrót egoistyczną osobą, czytanie nie sprawiało mi już takiej przyjemności. Szokowało mnie zaślepienie tego mądrego, dojrzałego mężczyzny względem tej złej, według mnie kobiety. 

Powieść czytałam z zainteresowaniem. W głównej mierze dzięki odniesieniu do historii. Tym razem autor przywołuje czasy dawnej Mezopotamii, a dokładniej moment budowania wieży Babel oraz historię Abrahama i Sary. Przez to, że już to znamy, chcemy wiedzieć, jak pan Schmitt zmodyfikuje to na potrzeby swojej książki. I to jest chyba to, co przyciąga. Ciekawość, konfrontacja, weryfikacja historii, a przede wszystkim przypowieści religijnych jest kluczem sukcesu tego cyklu. 

Polecam “Bramę do nieba”, jak i poprzedni tom, ponieważ to ciekawy cykl, który przenosi nas w odległe czasy. Przyjemnie tak na nowo przypomnieć sobie to, co już znamy. Szczególnie gdy jest to ubrane w piękne słowa, które przy pomocy literackiej fikcji doskonale obrazują przypowieści religijne i historyczne fakty. 

Dziękuję @znak_literanova za otrzymany egzemplarz.

#podróżprzezczas#bramadonieba#ericemmanuelschmitt #powieść #history #religion #babel #kobieta #mężczyzna #nieśmiertelność #recenzja #wieczność #życie #wydawnictwoznak #books #czytanie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *