„Księgi wojny i miłości. Wanda”

Niecały miesiąc temu w @wydawnictwoznakpl miała w miejsce premiera książka Joanny Hempel „Księgi wojny i miłości. Wanda”. Jest to powieść historyczna, która rozgrywa się w czasach pierwszej wojny światowej. Przedstawiona historia wydarzyła się naprawdę, ponieważ główna bohaterka to babcia autorki. Joanna Hampel zebrała wspomnienia i pamiętniki swojej babci w grubą książkę, która przenosi nas do Petersburga z lat 1913-1918.

Na początku czytanie książki szło mi dość opornie. Przytłoczył mnie ogrom postaci. Potrzeba bowiem chwili, aby połapać się, kto jest kim, ponieważ autorka prezentuje kilka perspektyw okresu wojny widzianych oczami różnych osób. Dzięki temu poznajemy najbliższą rodzinę Wandy oraz jej bliskich znajomych, czyli arystokrację. Piękni ludzie, bogate domy, przyjęcia i rozrywka dla klasy wyższej przybliża nam tamte czasy. Jednak zabawa i błogość nie trwają długo, ponieważ nadciąga wojna. Z jednej strony Rosja z drugiej Niemcy, a w środku rozdzielona rodzina Dowoyna, która musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Najbardziej w tej historii podobało mi się to, że główna bohaterka na przestrzeni tych wszystkich lat się zmienia. Pokazane jest jak Wanda z panny z dobrego domu, staje się kobietą, która działa i podejmuje decyzje. Wewnętrzna metamorfoza, jaką przechodzi dziewczyna jest stopniowa i naturalna, dzięki temu postać staje się nam bliska. Wanda dojrzewa, myśli przyszłościowo, a co najważniejsze nie zamknęła się w stworzonym przez siebie świecie. Mimo tego, że jest arystokratką, dostrzega współczesne problemy, myśli społecznościowo i podejmuje próby działania. Kobieta poznaje ludzi o różnych przekonaniach i poglądach, którzy próbuje na nią wpłynąć tylko po to, by odnieść korzyści.Autorka oprócz opowieści o Wandzie, skupia się również na tym, co wydarzyło się naprawdę. Pojawiają się tu prawdziwe postacie, które zapisały się na kartach naszej historii. Autentyczność wydarzeń i osób sprawia, że książka przenosi nas w czasy I wojny światowej, a lekki styl pisania Joanny Hampel, wrzuca nas w sam środek wydarzeń. Wojna, polityka, rewolucja, a obok ludzie, którzy chcą żyć i bronić tego, w co wierzą.

„Księgi wojny i miłości” to książka o ludziach w czasach I wojny światowej, która w plastyczny sposób przedstawienia ówczesną, trudną sytuację wielu ludzi. To gruba księga, która warta jest uwagi.Dziękuję Wydawnictwo Znak za otrzymany egzemplarz.

#księgiwojnyimiłości

#księgiwojnyimiłościwanda #joannahempel #wandadowoyna #wydawnictwoznak #iwojnaświatowa #książkahistoryczna #historia #petersburg #polska #wojna #piłsudski #walka #wiara #miłość #rodzina #rewolucja #czytamksiążkihistoryczne #powieśćhistoryczna #books #booksgram #kobieta #pamięć #dziedzictwo

Komentarze

Jedna odpowiedź do „„Księgi wojny i miłości. Wanda””

  1. Awatar newykuxkkg

    Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *