„Kaprawy wzrok umysłu” Beata Olender

Opis książki „Kaprawy wzrok umysłu” Beaty Olender określił tę pozycję jako surrealistyczną komedię kryminalną. O ile zgodzę się, że fabuła jest surrealistyczna, to nie mogę się zgodzić, na określenie, że jest to komedia kryminalna. Mimo mnogości postaci książka mnie nie rozbawiła, a wątku kryminalnego po prostu nie ma. 

O czym jest „Kaprawy wzrok umysłu”? Otóż Julius Obuvnik i Michał Maskotka po niefortunnym wypadku samochodowym, w którym obaj brali udział, spotykają się w warszawskim klubie. Michał ignorowany przez żonę, którą podejrzewa o zdradę oraz bliskich przysiada się Juliusa. Zdradzeni panowie wspólnie zapijają smutki, żaląc się i próbując swoich sił, jako podrywacze i pocieszyciele. Z biegiem czasu dochodzą jednak do pewnego odkrycia, które napawa ich lękiem. 

Cały czas zastanawiałam się, co tu się w ogóle dzieje. Przyznam, że podczas lektury nie mogłam się odnaleźć, miałam wręcz wrażenie, że zostałam wrzucona w sam środek dziwnej historii. Do książki przekonałam się dopiero w momencie, w którym główni bohaterowie odkryli coś, co zmieniło ich punkt patrzenia na wszystko wokół. Wątki w miarę zaczęły się układać w całość, a Michał i Julius w końcu coś ze sobą zrobili, bo zamienili kieliszek wódki na kubek herbaty oraz wyruszyli w miasto, by działać.

„Kaprawy wzrok umysłu” nie jest łatwą pozycją. Trzeba mieć dużo cierpliwości na początku lektury albo lubić takie surrealistyczne klimaty, czyli brak logicznego porządku i początkowe zamieszanie. Ciekawe i oryginalne pomysły autorki potrafią zamieszać, tak samo, jak bohaterowie. Każda z postaci jest inna i na swój sposób charakterystyczna. To osoby, które z pomocą alkoholowego wsparcia, mówią to, co im na sercu leży. To ekscentrycy, dlatego z łatwością zapadają w pamięć.

Ciężko ocenić mi tę książkę, bo jeśli podzielić ją na dwie części, to pierwsza niezbyt mi się podobała poprzez brak ładu, natomiast druga wraz z zakończeniem była już całkiem ciekawa. Sprawdźcie sami, czy „Kaprawy wzrok umysłu” wpadnie w wasze gustu i oceńcie odważne pomysły autorki.

Dziękuję @katka_wolny za otrzymany egzemplarz.

#kaprawywzrokumysłu #beataolender #książki #powieśćsurrealistyczna #surrealizm #zamieszanie #czytam #book

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *