„Dziewczyna z Titanica” Shana Abé

„Dziewczyna z Titanica” to opowieść o młodej Madeleine Force, która zakochuje się z wzajemnością w najbogatszym Amerykaninie lat 1910, czyli Johnie Jacobie Astorze. W odróżnieniu od znanej historii miłosnej Jacka i Rose z filmowego „Titanica” to to, co wydarzyło się między główną bohaterką książki a pułkownikiem Astorem, miało miejsce naprawdę.

To, co działo się na Titanicu i później nie jest najważniejszym punktem książki Shany Abé, bo to dosłownie końcówka książki. Autorka skupia się przede wszystkim na opowiedzeniu tego, jak rozwijała się miłość między Madeleine a Jackiem. Młoda dziewczyna, jeszcze niepełnoletnia wpadła w oko starszemu od siebie mężczyźnie, który na dodatek należał do największej elity ówczesnej Ameryki. Ich związek był zaskoczeniem dla śmietanki towarzyskiej, z którą rodzina Astor utrzymywała stosunki, jak i opinii publicznej. Jednak mimo wszystko para wzięła ślub i zaczęła wspólne życie, które niestety nie było długie, gdyż John Jacob Astor musiał pożegnać się ze swoją żoną i zostać już na zawsze na pokładzie Titanica. 

Podobało mi się, że książka przedstawia losy prawdziwych ludzi, o których można przeczytać. Na temat rodziny Astor, jak i Madeleine można znaleźć wiele informacji i zdjęć, dzięki temu historia nabiera życia. Fabuła książki to powolna opowieść o subtelnej miłości, która rodzi się między głównymi bohaterami. Kwiaty, spacery z przyzwoitką czy zaproszenia na przyjęcia to jedyne okazje, gdzie kobieta i mężczyzna mogli ze sobą porozmawiać. Nie ma tu porywów namiętności i szalonych zwrotów akcji, ale jest romantyzm zgodny z etykietą elit.

Myślałam, że „Dziewczyna z Titanica” będzie miała w sobie więcej tajemnic i informacji związanych z tym tragicznym statkiem. Tak sugerował tytuł, dlatego trochę się zawiodłam. Musicie wiedzieć, że książka Shany Abé to opowieść o rodzącym się uczuciu dwójki ludzi, którzy cały czas byli na celowniku dziennikarzy z racji ich pochodzenia. Jeżeli ktoś lubi takie historie miłosne, to na tej pozycji na pewno się nie zawiedzie. 

#dziewczynaztitanica #shanaabe#wydawnictwofilia #titanic #astor #astorlove #powieśćhistoryczna #miłość #1910 #czytamksiążki #etykieta #elita #rejs

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *