„Dziewczyna z Paryża” Kristy Cambron

Kristy Cambron tą cudowną książką wkradła się na szczególne miejsce w mojej biblioteczce, a wszystko przez to, że „Dziewczyna z Paryża” to piękna i emocjonalna opowieść o kobietach, żyjących w Paryżu podczas II wojny światowej.

Już od pierwszych stron oczarował mnie styl pisania autorki, jest on lekki, a jednocześnie hipnotyzujący. Każdy kolejny rozdział, sprawiał, że czytałam książkę coraz szybciej, wszystko po to, by wiedzieć, jak potoczą się losy głównych bohaterek. Autorka zastosowała świetny zabieg, którym jest dwutorowość czasu. Dzięki tej zakrzywionej osi czasu wiemy, jak wyglądało życie Sandrine Paquet i Lily de Laurent w przededniu wojny, a także w trakcie jej trwania. W książce mamy krótkie, oznaczone datą i miejscem akcji rozdziały, które naprzemiennie opisują niebezpieczne losy tych dwóch kobiet.Historia Sandrine i Lily porusza i chwyta za serca. Przyznam, że były takie momenty, gdzie łezka zakręciła mi się w oku, ponieważ jest to opowieść pełna emocji, ukazująca, że mimo trwającej wojny i represji człowiek jest w stanie dalej kochać, współczuć i walczyć o wolność swoją, jak i swojej ojczyzny. Choć walka o przetrwanie często w tamtym czasie wiązała się z bólem, stratą i ciągle towarzyszącym strachem to na szczęście były takie osoby, które podjęły to ryzyko dla większego dobra. Oczywiście zawsze znajdą się jednostki, które za piękną suknię i perfumy sprzedają wrogom przyjaciół lub samych siebie, dla których blichtr, przepych i różowy szampan są ważniejsze niż wiara, honor, a nawet ludzkie życie.

Wykreowane tu główne postacie są fikcyjne, jednak z pewnością można je odnieść do niejednej żyjącej w czasach niemieckiej okupacji kobiety, i to nie tylko w Paryżu. Wiele kobiet tak jak Sandrine i Lily co dzień wychodziło z domu i nie wiedziało, czy do niego wróci, czy spotkają się jeszcze ze swoją rodziną. Jednak kobiety te nie poddawały się, wierzyły, że kiedyś będzie lepiej, że dają radę przeżyć. Czekały w niepewności na wieści od swoich mężów, ojców czy synów walczących z wrogiem na wojnie. Czasem również same angażowały się w działania, które miały pomóc odzyskać upragnioną wolność. Niejednokrotnie działając dla słusznej sprawy, narażały siebie, jak i swoich bliskich, a przebywając blisko wrogów, niebezpieczeństwo groziło im zarówno ze strony najeźdźców, jak i sąsiadów, którzy nic nie podejrzewając, posądzali takie osoby, a szczególnie kobiety o zdradę.

„Dziewczyna z Paryża” autorstwa Kristy Cambron to piękna opowieść o kobietach, która porwie Was do okupowanego Miasta Świateł, w którym nadzieja, wiara i miłość jeszcze nie umarły. Zdecydowanie polecam.Dziękuję Wydawnictwo Znak za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki.

#premiera #kristycambron #dziewczynazparyża #wydawnictwoznak #iiwojnaświatowa #wojna #okupacja #walka #miłość #nadzieja #paryż

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *