„Bohaterowie Auschwitz”

🌾Recenzja🌾

Cieszę się, że mogłam przeczytać książkę autorstwa Teresy Kowalik i Przemysława Słowińskiego. „Bohaterowie Auschwitz” to wstrząsająca historia ludzi, którzy przeżyli prawdziwe piekło. Niewyobrażalne, że tyle ludzi straciło życie w niemieckich obozach śmierci. Bicie, niewolnicza praca, głodowe racje żywieniowe, komory gazowe oraz obdzieranie człowieka z godności to tylko niektóre z okropieństw, które na co dzień znosili więźniowie Auschwitz – największego niemieckiego obozu zagłady.

Dzięki książce poznamy bliżej historię:
-rotmistrza Witolda Pileckiego, który jako ochotnik trafia do obozu Auschwitz, po to, aby dostarczyć światu dowody na istnienie niemieckich obozów koncentracyjnych;
-ojca Maksymiliana Kolbego człowieka, który oddał swoje życie za nieznajomego;
-Stanisławy Leszczyńskiej położnej, opiekującej się kobietami i ich nowo narodzonymi dziećmi;
-Józefa Bellerta, lekarza, który wraz z zespołem ocalił życie ludziom pozostawionym w obozie na śmierć; 
– Ireny Wiśniewskiej, pielęgniarki ratującej życie bliźnich; 
-Bronisława Czecha, wybitnego sportowca będącego prawdziwym patriotą;
-Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, boksera, który rozpalał w Polakach nadzieję; 
-Sabinę Naware, podporę duchową współtowarzyszek niedoli.

W książce przeczytamy wypowiedzi osób skazanych na nieludzkie traktowanie. Byli więźniowie opisują przybycie do obozu, prace do jakich byli zmuszani, warunki obozowe oraz wszechobecną podłość swoich oprawców. Znajdziemy tu również drobnostki, które miały ogromne znaczenie, ponieważ dawały nadzieję i siłę potrzebną do przeżycia.

„Bohaterowie Auschwitz” to książka wzbudzająca ogromne emocje. Współczucie wobec ofiar terroru oraz niedowierzanie, towarzyszą do końca lektury. Uważam, że świat powinien znać historię ofiar niemieckich obozów śmierci, aby o nich pamiętać, a także ku przestrodze. Ludzie powinni wiedzieć, co przeżyli więźniowie Auschwitz, przede wszystkim po to, żeby ten koszmar nigdy już się nie powtórzył. Dlatego mówmy, piszmy, czytajmy o ludziach, którzy potrafili stawić opór piekłu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *