„Kresowe nadzieje” Beata Agopsowicz

Stosik z poprzedniego wpisu zaczęłam od książki Beaty Agopsowicz „Kresowe nadzieje”. Myślałam, że to będzie typowa historia wojenna, a okazało się, że to bardzo wciągająca opowieść o życiu w różnych latach. O życiu współczesnej młodej kobiety, młodego małżeństwa oraz Hani — dziewczyny, a później kobiety mieszkającej w przedwojennym Lwowie.

Losy bohaterów przeplatają się ze sobą przez całą powieść. Hanna wraca do nas w momentach, gdy Agnieszka sięga po pamiętnik, który dostała od dziadka. Czytając o losach swojej prababki, próbuje odgonić czarne myśli i wspomnienia z przeszłości. Dziewczyna, jak na swój młody wiek dużo przeszła. Jej historia wraz z pamiętnikiem Hanny wciąga do tego stopnia, że książkę przeczytałam w dwie nocki. To także zasługa lekkości powieści. Autorka ma przyjemny styl pisania, dzięki temu przez książkę się płynie, nie przeszkadzają w tym nawet liczne przeskoki miejsca i czasu.

Ponadto wielowątkowość „Kresowych nadziei” buduje nam wciągającą fabułę, przepełnioną życiowymi problemami i uczuciami. Mamy tu miłość w kilku odcieniach, przyjaźń, marzenia, ból i stratę oraz nadzieję na lepsze. To pozycja, gdzie przeszłość bohaterów w dużej mierze warunkuje ich teraźniejszość. Przeszłość ta, niestety nie w każdym przypadku była kolorowa. W większości, tak jak i w naszym życiu trzeba się z nią pogodzić i ruszyć do przodu, choć to bywa trudne. Poznając losy Hanny, Agnieszki, Dagmary i Adama odbywamy podróż pełną emocji i wspomnień.

Czytając posłowie, dowiedziałam się, że to kolejna część o losach Amirowiczów, pierwsza to „Kresowa miłość”. Na szczęście to, że nie czytałam pierwszej części, w niczym mi nie przeszkadzało. Po takiej miłej i ciekawej lekturze z chęcią sięgnę po pierwszy tom. 

Podsumowując „Kresowe nadzieje” to świetna książka obyczajowa z wojną i przeszłością w tle, która jest przepełniona emocjami. 

Dziękuję @wydawnictworeplika za otrzymany egzemplarz.

#kresowenadzieje #beataagopsowicz#wydawnictworeplika #ksiazkaobyczajowa #historia #miłość #wojna #strata #rodzina #przeszłość #czytamksiążkiobyczajowe #czytamksiążki #polscyautorzy #literaturapolska #książka #wieczór #książkaikocyk #booksgram #recenzja #premiera

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *