„Miłość w czasie zagłady. Historia z krakowskiego getta” to kolejna książka o tematyce wojennej, która przybliża tragiczne losy mieszkańców polskiego getta. 

Lektura jest przejmująca, ponieważ jej bohaterowie to prawdziwe osoby, które na własne oczy widziały i uczestniczyły w tamtych wydarzeniach. Szczerze to nigdy wcześniej nie słyszałam o Oswaldzie Bousko i jego działaniach. Ten austriacki esesman, pomógł uratować z krakowskiego getta niejedno życie. Oczywiście nie działał sam. Pomagali mu ludzie, których odwaga i postawa jest godna poklasku. Historia opisana w książce Dominika Rettingera bazuje na autentycznych wydarzeniach. Fabuła skupia się na Rebece Steinert-Aspis, która chce ocalić córkę i syna przed śmiercią, bo Niemcy nie ukrywając swoich zamiarów, mordują mieszkańców krakowskiego getta. Los chciał, że Rebeka trafia na Oswalda Bousko, który postanawia uratować ją oraz jej dzieci. 

Nieustanne pragnienie Oswalda, jakim było chronienia Rebeki i jej dzieci napędzało moim zdaniem akcje i budowało napięcie. Jego współpracownicy pragnęli śmierci kobiety, gdyż chcieli ochronić jego czystość rasy. Bousko musiał postawić bardzo wiele na szali, by żydowska rodzina mogła ujść z życiem. Autor oprócz relacji pomiędzy Rebeką a wicekomendantem Schutzpolizei, pokazuje również bestialskie zachowanie hitlerowców. Wyprucie z jakichkolwiek uczuć względem drugiego człowieka, zabijanie bez mrugnięcia okiem oraz stosy ludzkich ciał na ulicach krakowskiego getta to zwyczajny dzień dla „rasy panów”. Niestety to prawdziwa historia, która pełna jest strachu, nienawiści i okrucieństwa. Fakt, że w tym czasie pojawia się uczucie i to jeszcze ze strony ciemiężcy do Żydówki jest ciężki do wyobrażenia. 

„Miłość w czasie zagłady. Historia z krakowskiego getta” to książka oparta na faktach, która napisana prostym językiem. Po lekturze na własną rękę poszukałam więcej informacji na temat Oswalda Bousko, ponieważ autor w umiejętny sposób zaciekawił mnie losem getta oraz żyjących tam ludzi. Polecam.

Dziękuję Wydawnictwu Świat Książki za otrzymany egzemplarz.

#miłośćwczasiezagładyhistoriakrakowskiegogetta #światksiążki #dominikrettinger#powieśćhistoryczna #getto #iiwojnaświatowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *