„Wróbel w getcie” Kristy Cambron

„Wróbel w getcie” Kristy Cambron to druga część z cyklu „Ukryte arcydzieło”. Cześć można czytać oddzielnie, co też uczyniłam. Żałuję jednak, że nie sięgnęłam najpierw po książkę „Motyl i skrzypce”, bo pozwoliłoby mi to bardziej wczuć się w historię Sery i Jamesa. Brak znajomości początku ich znajomości spowodował, że nie do końca odnalazłam się w ich sytuacji. Zdecydowanie bardziej zainteresował mnie wątek, w którym główną postacią była młodą Czeszka — Kaja Makovsky.

Kaja to pół-żydówka, która dzięki rodzicom wyjeżdża z zajmowanej przez nazistów Pragi. Jednak kiedy dowiaduje się, że Niemcy prowadzą obozy, w których zabijają masowo Żydów, wraca do domu, by ratować rodzinę. Niestety kobieta wraz z ojcem i matką trafia do getta, gdzie na własne oczy ujrzy działania nazistów. Historie ludzi, których dotknęły okropieństwa wojny, zawsze poruszają. Nie ważne czy są to postacie wykreowane na potrzeby książki, czy prawdziwe osoby, które opisują swoje bolesne wspomnienia. Czytanie takiej pozycji jest bardzo przejmujące. Tak też jest w przypadku tej propozycji. Kristy Cambron połączyła tu teraźniejszość z przeszłością, gdzie wspólnym mianownikiem jest tytułowy wróbel. To mały ptaszek niosący nadzieję na lepsze jutro oraz siłę, by dotrwać do upragnionych dni. Wykreowane tu postacie to wzorce, osoby, które były dobrym światłem w tych ponurych czasach. Ludzie, dzięki którym chciało się oraz mogło się w ogóle żyć. Takich osób potrzebujemy dalej, potrzebowała ich również Sera, pragnąca pomóc swojemu małżonkowi. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, szczególnie wątek z Kają. Dwie równocześnie toczące się akcje dzieją się szybko i płynnie, jednak aby lepiej zrozumieć rozterki i problemy współczesnych bohaterów z pewnością sięgnę po pierwszą część, tej serii.

„Wróbel w getcie” to piękna opowieść o losach młodej kobiety, która kierowana miłością do rodziny, trafiła do getta, gdzie stara się poprawić codzienność jego małych mieszkańców. To książka warta uwagi, jednak dobrze zacząć od „Motyla i skrzypiec”.

Dziękuję Wydawnictwo Znak za otrzymany egzemplarz.

#wróbelwgetcie #kristycambron #wydawnictwoznak #powieść #powieśćhistoryczna #historia #getto #iiwojnaświatowa

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *